Los chciał, że moje uzębienie nie należy do najgorszych, jeżeli chodzi o to, czy zęby są proste (bo w ramach równowagi ich podatność na zepsucie jest ogromna). Nigdy więc nie chodziło mi nawet po głowie to, czy zafundować sobie aparat, bo po prostu nie było takiej potrzeby. Jednak nie dla wszystkich los jest tak łaskawy i mimo tego, że dane osoby mogą najlepiej dbać o swoje zęby, jak tylko potrafią, to niestety, ale one nie wyprostują się w magiczny sposób, albo nieestetycznie wyglądająca przerwa między zębami nie zniknie. Jedynym słusznym rozwiązaniem w tej sprawie jest założenie aparatu ortodontycznego. Nie jest to jednak tania sprawa, ale odkładanie jej w nieskończoność jest jeszcze gorszym rozwiązaniem z wiadomych względów. Piękny uśmiech to coś, co wiele osób napawa dumą, więc warto w niego inwestować i zachwycać nim innych każdego dnia.
Pozostając w temacie kosztów związanych z założeniem aparatu ortodontycznego, bardzo pomocna okazała się poniższa infografika. Za pomocą tak prostego obrazka możemy uzmysłowić sobie, na wydatek jakiego rzędu się decydujemy. Założenie aparatu to bardzo długi proces okupowany wieloma wizytami oraz włożonymi w to pieniędzmi, ale efekt jest tego zdecydowanie warty. Zanim założymy aparat musimy wyleczyć wszystkie ubytki i wyrwać niepotrzebne zęby. Koszt poszczególnych etapów leczenia można zaobserwować właśnie na tej grafice. Sama nigdy nie musiałam się tym interesować, ale temat jest mi bliski, ponieważ kilka osób z mojego otoczenia miało, bądź ma nadal takie aparaty, stąd też cała tematyka jest mi bardzo bliska.
ŹRÓDŁO: Infografika pochodzi z poradnika "Porównanie kosztów różnych aparatów ortodontycznych".
Kiedy już mniej więcej wiemy, na jakie koszty się porywamy, warto wiedzieć też, jaki mamy wybór przy aparatach ortodontycznych. Rodzajów aparatów jest naprawdę wiele. Wcześniej sama nie zdawałam sobie z tego sprawy, ale teraz mamy naprawdę spory wybór. Chciałabym jednak przedstawić Wam te najbardziej aparaty ortodontyczne, do których zalicza się:
#1 KLASYCZNY Z ZAMKAMI METALOWYMI - aparaty te mocuje się na zewnętrzną stronę zębów. Są one zbudowane z zamków, pierścieni albo tub oraz łuków metalowych, bądź też powlekanych silikonem lub teflonem. Aparaty metalowe są typem aparatów, które najbardziej widać, a ceramiczne i kryształowe najbardziej swoim odcieniem przypominają kolor zębów lub są całkiem przezroczyste. Dobra wiadomość dla osób uczulonych na nikiel jest przy nich taka, że za dopłatą można wybrać wersję antyalergiczną. Wizyty kontrolne co 4-6 tyg.
#2 LINGWALNY - in. językowy. Aparaty te mocuje się na wewnętrzną stronę zębów, dzięki czemu utrzymanie higieny jamy ustnej jest zdecydowanie prostsze. Poza tym, pod względem wizualnym też wygląda to znakomicie, ponieważ aparat nie jest widoczny. Nie każdy jednak może stać się posiadaczem takiego aparatu. Istnieje bowiem sporo przeciwwskazań do jego założenia, takich jak choroby przyzębia, niskie zęby, wąskie łuki czy zła higiena. Okres przyzwyczajenia się do tego aparatu trwa trochę dłużej, niż przy aparacie klasycznym i może doprowadzić do przejściowych kłopotów z wymową. Dla większej estetyki warto jednak pocierpieć.
#3 INVISALIGN - są to przezroczyste nakładki, które ściśle obejmują zęby. Wymienia się je zazwyczaj co 2 tygodnie. Sprawdzają się idealnie w przypadku niedużych wad. Są podobno wygodne, a siły wywierane na zęby zaplanowane. Nakładki można wyjąć na czas mycia zębów czy spożywania posiłków, co skutkuje możliwością utrzymanie większej higieny. Aparat ten ma również wadę, którą jest wydłużenie czasu leczenia.
#4 SAMOLIGATURUJĄCE - są to nowoczesne aparaty, które posiadają unikalną budowę zamków, dzięki czemu pozwalają na użycie dużo mniejszej siły potrzebnej do prostowania zębów, niż przy aparatach klasycznych. To niweluje dyskomfort, który niewątpliwie jest odczuwany podczas całego procesu prostowanie zębów. Wizyty kontrolne odbywają się tu co 8-12 tygodni, również dzięki temu. W wielu wadach dają możliwość leczenia uzębienia bez usuwania zębów. Wymienia się tu np. system Damona i aparat samoligaturujący Insignia.
Aparatów jest naprawdę wiele. Dzielą się one też na różne kategorie. Chociażby na aparaty estetyczne, w których skład wchodzi kilka innych, takich jak porcelanowe czy kryształowe. Każdy może dopasować coś specjalnie do swojej wady czy też dostępnych środków pieniężnych. Najtańszym z przedstawionych tu aparatów jest aparat klasyczny, metalowy, bo koszt jego założenia, to ok. 3000 zł na górną i dolną szczękę. Najdroższym aparatem w zestawieniu są nakładki Invisalign, ponieważ ich koszt waha się od 10 do 19 tysięcy złotych z wliczonymi już wizytami kontrolnymi. Każda osoba wie, na jaki aparat może sobie pozwolić, a na rynku dostępnych jest tyle modeli, że dopasowanie odpowiedniego na pewno się powiedzie. Piękny uśmiech, to marzenie każdego człowieka, jednak jako jedno z niewielu marzeń, ma ono szansę się spełnić. Krzywy zgryz czy diastema mogą zniknąć z Twojego wizerunku raz na zawsze.
Nosiliście bądź nosicie aparaty ortodontyczne? A może właśnie stoicie przed tym dylematem? Ku której wersji aparatu najbardziej się skłaniacie?
przez jakiś czas miałam specjalny aparat na zęby, ale tylko na wieczór.
OdpowiedzUsuńMój pierwszy aparat miałam mając 8 lat. Moje górne jedynki były wysunięte do tyłu :( Po za tym nie mieścily mi się zęby i gdy wyratały mi stałe nachodziły mi na mleczaki i zrobił mi się misz masz :( Ostatni raz założyłam aparat mając 14 lat. Moje uzębienie nadal nie jest perfekcyjne, ale jestem zadowlona z niego:) Buziaki :*
OdpowiedzUsuńJa mam zęby z natury mocne- nawet nie musiałam ich nigdy zbytnio leczyć. Jednak do prostych nie należą.
OdpowiedzUsuńNosiłam kiedyś aparat który można zakładać i ściągać- typowo na noc. Jednak z czasem przestałam go używać bo nie widziałam efektów.
Stałe nie bardzo mi się podobają, poza tym pięknie kosztują.
Stałych nie musi być widać, więc tu nie ma co się podobać ;) koszt jest wysoki, ale piękny uśmiech bezcenny :)
Usuńja nie noszę i też nigdy nie nosiłam bo mam to szczęście, że nie muszę :)
OdpowiedzUsuńJak dobrze, że moje zęby generalnie też nie wymagają aparatu! Wiadomo, zawsze szło by trochę coś poprawić, ale dla takich drobnostek to za duża męczarnia i wydatek :D
OdpowiedzUsuńbardzo ciekawe, ja nigdy nie miałam krzywych zębów. jednak mam ze swoimi sporo innych problemów.
OdpowiedzUsuńKiedys miałam zalozyc sobie aparat i odwlekalam to w czasie. Dzis żałuję
OdpowiedzUsuńJa nigdy nie nosiłam aparatu, bo i nie musiałam, ale gdyby było inaczej, to od razu bym się zdecydowała. Nie rozumiem ludzi, który wstydzą się przez 2-3 lata nosić aparat, a nie przeszkadza im, że będą przez całe życie chodzić z krzywymi zębami.
OdpowiedzUsuńOtóż to! Uważam tak samo. Poza tym, wydaje mi się, że noszenie aparatu już od jakiegoś czasu jest na topie ;) Ludzie już tak się nie wstydzą tego.
UsuńJa obecnie noszę aparat stały po raz drugi więc walka trwa:)
OdpowiedzUsuńŻyczę Ci tego, by w końcu zakończyła się sukcesem :D
UsuńAkurat ja mam urocza szparke między jedynkami, ale teraz wiem, ze majac male dziecko wolalabyn na nia przeznaczyc pieniadze niz na aparat :). Moze kiedyś sie zdecyduje: P
OdpowiedzUsuńJeżeli o mnie chodzi, to delikatna przerwa jest ok, ale niektórzy mają ją zdecydowanie za wielką i przykre jest to, że nic z tym nie robią ;) Co więcej, niektóre osoby nawet na takiej przerwie się wybiją haha Jest taka jedna modelka, chyba Rimmela ;p
UsuńKojarze. :D. Podobnie jak Karolak :P
UsuńTak, dokładnie :D Dziś jeszcze bardziej niż zwykle przykuła moją uwagę, bo oglądałam Rodzinka.pl :D
UsuńNo trzeba przyznać, że koszt jest duży, ale będąc młodym warto zainwestować by później móc bez skrępowania ładnie się uśmiechać :)
OdpowiedzUsuńzawsze chcialam nosić ale czesto znajduja sie wazniejsze wydatki :) nie mam duzych problemów, tylko przez upadek w dziecinstwie moje dwa stałe żeby lekko na siebie nachodzą i nie są przez to teraz równe i drażni mnie to na zdjęciach :D
OdpowiedzUsuńNosiłam aparat ponad 10 lat temu ;)
OdpowiedzUsuńNosiłam w czasach licealnych. Spore koszty a po pewnym czasie dolne zęby znów zaczęły żyć swoim życiem;/
OdpowiedzUsuńJa nigdy nie miałam potrzeby noszenia, ale gdyby taka potrzeba była to bym nosiła :)
OdpowiedzUsuńJa powinnam nosić aparat, ale niestety koszt jest dla mnie za wielki. Cóż może w końcu wezmę się za siebie i zainwestuje także w zęby.
OdpowiedzUsuńWłaśnie teraz od pewnego czasu jestem posiadaczką zwykłego, metalowego aparatu, ale u mnie było to nieuniknione- moje zęby żyły swoim życiem. Teraz już jest naprawdę dobrze i jestem ogromnie wdzięczna pani ortodontce, że tak pięknie poczarowała i mogę się wreszcie swobodnie uśmiechać. Na wszystko musiałam jednak zarobić sama, dlatego koszty bardzo mocno mnie dotykają. Tak czy siak, nie żałuje i wiem, że było warto!
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie,
https://paulina-berczynska.blogspot.com/
Ooo ale super to wszystko powypisywałaś wraz z kosztami :) Ja zamierzam w przyszłym roku założyć aparat, bo moje zęby do najprostszych niestety nie należą :D Na razie jestem nastawiona na klasyczny aparat, ale w wersji kosmetycznej - z białym drutem i przezroczystymi zamkami :)
OdpowiedzUsuńJa obecnie noszę aparat ortodontyczny, zwykły z metalowymi zamkami :) jeszcze przede mną około półtora roku :)
OdpowiedzUsuńPiekne uzębienie jest niczym wizytówka. I byłabym w stanie zainwestować. Gdyby moje dzieci miały z tym problem bez zastanawiania się bym poszła z nimi do dentysty, aby lekarz przedstawił pozytywne efekty noszenia aparatu 😊
OdpowiedzUsuńJa nie nosiłam ale chciałabym i chyba muszę się w końcu za to wziąć :) Idealny uśmiech to podstawa
OdpowiedzUsuńJa nosiłam, ale od razu mi sie zęby po zdjęciu skrzywiły. Nawet starsi teraz noszą.
OdpowiedzUsuńCzyli założenie aparatu to droga inwestycja, ale opłącalna; )
OdpowiedzUsuńJa muszę wyleczyć wszystkie ząbki i zakładam aparat ;)
Aparat na górnych zębach nosiłam dwa lata, na dolnych mam trzeci rok i stwierdzam, że były to najlepiej wydane grube tysiące w moim życiu.
OdpowiedzUsuńja na szczęście nie muszę nosić aparatów, jednak gdyby zaszła taka potrzeba to dobrze jest wiedzieć jakie są koszty takich aparatów. post bardzo przydatny
OdpowiedzUsuńOo bardzo wartościowy wpis :) Nigdy się tym nie interesowałyśmy, a teraz miałyśmy możliwość dowiedzenia się trochę o tym, dzięki!
OdpowiedzUsuńMiałam ruchomy na górę i dół, który wyciągalam na czas spożywania posiłku.
OdpowiedzUsuńChciałabym zrobić sobie aparat, ale boję się bólu i kosztów... W moim przypadku leczenie byłoby raczej drogie, bo mam kilka różnych problemów :(
OdpowiedzUsuńPowinnam zainwestować w aparat, ale koszty z tym związane są dla mnie przerażająco ogromne! Wiem jednak, że te wydane grube tysiące mogą zagwarantować mi piękny uśmiech, dlatego poważnie zastanawiam się nad wizytą u ortodonty :)
OdpowiedzUsuńfajnie, że zrobiłaś taki wpis chociaż sama nie masz z tym problemu :)
OdpowiedzUsuńJa planuję od kilku lat założenie aparatu, ale tak ciągle zwlekam, bo wada nieduża, bo boję się usuwać zdrowe zęby, bo ślub za rok i tak w kółko jest coś ważniejszego :) Może kiedyś w końcu się odważę :)
OdpowiedzUsuńmi się bardzo marzy i gdy tylko będę mieć stałą pracę to pójdę do ortodonty
OdpowiedzUsuńJak ja się cieszę, że mam zdrowe i proste zęby. Te ceny są z kosmosu. Nie zazdrosZCzę osobom, które muszę zainwestować w aparat, bo jak widać to spory wydatek
OdpowiedzUsuńJa podobnie jak Ty aparatu nosić nie muszę, ale czuje że czeka mnie ten wydatek w zwiazku z zebami mojego syna. Ja na dzieciach nie mam zwyczaju oszczedzać, wiec przyjme cene aparatu z honorem 😉
OdpowiedzUsuńJa na szczęście zostałam obdarzona przez matkę naturę w ładne zęby. Mam natomiast wielu znajomych, którzy aparaty noszą i co nie co mi o tym opowiadali.
OdpowiedzUsuńŚwietny i przystępny artykuł. Moje zęby niestety pozostawiają wiele do życzenia - chciałabym bez dwóch zdań założyć aparat a potem zainwestować w wybielanie. Gdybym w końcu miała równe białe zęby byłabym przeszczęśliwa! Warto w to zainwestować.
OdpowiedzUsuńZe swojej strony chcielibyśmy jeszcze podkreślić jak ważnym aspektem w trakcie leczenia ortodontycznego jest właściwa higiena jamy ustnej. Prawidłowe doczyszczanie zębów gwarantuje, że po zdjęciu aparatu nasze będą one nie tylko proste, ale i zdrowe. Odpowiednie akcesoria zdecydowanie ułatwiają to zadanie :) Irygatory dentystyczne, szczoteczki międzyzębowe, specjalne nici dentystyczne czy ortodontyczne szczoteczki do zębów - wybór jest naprawdę spory. Warto przyjrzeć się więc bliżej temu tematowi :)
OdpowiedzUsuń