W Polsce, jak i na świecie istnieje wiele firm w różnych branżach. Jedne prosperują świetnie, inne kompletnie sobie nie radzą i w dość szybkim czasie ogłaszają swoją upadłość. Jest jednak pewien sposób na to, by firmą zarządzało się lepiej. W dzisiejszym poście chciałabym poruszyć temat workflow, co z wolnego tłumaczenia oznacza przepływ pracy. Termin ten jest coraz częściej spotykany, aczkolwiek niewiele osób wie, z czym to się tak naprawdę je. System workflow to nic innego, jak sposób zarządzania zespołem ludzi, czyli spojrzenie z boku na organizację pracy. Główną rolę odgrywają tu managerowie, którzy dysponują różnymi zadaniami w oparciu o pewne ustalone wytyczne. Pewnie ciekawi Was, jak wygląda to z punktu widzenia pracownika? Zatem, pracownik jest informowany o tym, że ma do wykonania pewną pracę, jednak nie wie, jakie zastosowanie czy jakie znaczenie ma jego część. Na czym tak obszerniej polega ten proces zarządzania znany workflow?
Aby dobrze zrozumieć, o co chodzi w tej metodzie, powinno się wiedzieć, czym ona jest. Można to opisać zarówno w szerszym, jak i węższym znaczeniu. Obszerniej ujmując, jest to sposób przepływu informacji zachodzący między różnymi obiektami, które biorą udział w jej przetwarzaniu. W węższym znaczeniu, to nic innego, jak przepływ dokumentów pomiędzy zatrudnionymi pracownikami, którzy odpowiedzialni są za wykonywanie pewnych zespołów czynności. Można to objaśniać również w kontekście komputerowym, w którym workflow charakteryzuje automatyzacja procesów biznesowych, w trakcie których pracownicy otrzymują poszczególne zadania automatycznie, na podstawie pewnych procedur. Dlaczego zatem warto stosować workflow? Istnieje co do tego kilka powodów:
- przede wszystkim, dzięki temu systemowi można skupić się na lepszym rozdzieleniu zadań, głównie pod względem posiadanych przez pracowników kwalifikacji. Jednocześnie przekłada się to na lepsze zarządzanie i kontrolowanie przepływu pracy. Można dzięki temu połączyć pracę różnych działów,
- pozwala również rozwiązywać problemy. Informacje na temat przebiegu procesu są dostępne szybciej, przez co daje pozwolenie na natychmiastowe reagowanie na zaistniałe przestoje już w trakcie pracy,
- nie wszystkie zadania, które są do wykonania muszą zostać zrobione za pomocą pracy rąk ludzkich. Powierzone obowiązki mogą zostać zautomatyzowane, co daje przedsiębiorstwom możliwość zaoszczędzania czasu, który jest cenny i ograniczenia kosztów związanych z nakładami pracy ludzkiej.
By wprowadzić do firmy system workflow należy go odpowiednio przystosować. Fundamentem stanowiącym podstawę dla wprowadzenia tego programu jest znajomość procesów zarządzania, ponieważ to na ich podstawie opracowuje się różnego rodzaju programy, których zadaniem jest wykazywanie miejsc, w których niezbędne jest modyfikacja. Wprowadzenie tego systemu wykazuje wszystkie wady i zalety, które przekazywane są kolejno programistom, co w konsekwencji pozwala usprawnić i dostosować aplikację. Dzięki temu, to wspaniałe narzędzie, które ogranicza nakłady pracy i steruje różnymi procesami. Fajnie byłoby, by w przyszłości pojawił się tego typu system, który zarządzałby pracą bloga czy social mediów. Pokazywałby, które funkcje trzeba poprawić, co działa źle i wymaga poprawy lub co działa dobrze i jakie działania w tym kierunku trzeba wzmocnić.
Słyszeliście o systemie zarządzania workflow?
Pierwsze słyszę, ale fajne wpisy z takimi można powiedzieć pojęciami, teraz jest tyle różnych nowych metod w każdej dziedzinie, że samemu nie jest się w stanie wszystkiego znaleźć :)
OdpowiedzUsuńwłaściwie w firmie dla której wykonuję zlecenia coś takiego funkcjonuję :) ale nie wiedziałam, że ten system ma swoją nazwę fachową :)
OdpowiedzUsuńo Workflow jeszcze nie słyszałam, ale z tego co opisujesz-bardzo ciekawy system ;)
OdpowiedzUsuńNie slyszalam nigdy o tym terminie, ale dobrze wiedziec:)
OdpowiedzUsuńwychodzi z tego, ze to bardzo dobry system
OdpowiedzUsuńDzisiaj usłyszałam o czymś podobnym, ale nie znałam tej nazwy. Fajnie było się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat. Dzięki. :)
OdpowiedzUsuńNigdy nie słyszałam, ale ciekawie się zapowiada :)
OdpowiedzUsuńNie słyszałam :)
OdpowiedzUsuńSłyszałam o takim systemie. Według mnie to rewelacyjnie rozwiązanie dla wielu firm :)
OdpowiedzUsuńNie wiedziałam, że tak to się nazywa ale w mojej pracy funkcjonuje coś podobnego.
OdpowiedzUsuńNigdy o tym nie słyszałam. Ale post bardzo ciekawy.
OdpowiedzUsuńSłyszałam kiedyś o takim czymś tylko nie wiedziałam jak to się nazywa. Myślę że to dobre rozwiązanie.
OdpowiedzUsuńTy to obiegana we wszystkim chyba jesteś ;)
OdpowiedzUsuńCiekawie to brzmi. Nie słyszałam o tym nigdy.
OdpowiedzUsuńChciałam napisać w pierwszym odruchu, że kompletnie nie wiem co to jest. Ale jak się zastanowiłam to wydaje mi się, że pracowałam w takim systemie w korporacji, choć to nie było tak nazywane.
OdpowiedzUsuńJest to bardzo fajne rozwiazanie w duzych firmach. Zastanawiam sie czy u mnie, przy liczbie 250 osob, jest to stosowane. Do tej pory tego nie bylo, jednak 3 lata jestem poza firmą. Wydaje mi sie, ze swietnie u nas by sie to sprawdzilo.
OdpowiedzUsuńO kurczę! Świetnie że o tym napisałaś. Chyba to zastosuję w niedalekiej przyszłości. Pozdrawiam!^^
OdpowiedzUsuńPierwszy raz o nich słyszymy :) Kuszą, kuszą :D
OdpowiedzUsuńpierwsze słyszę, nie znam się na tym.
OdpowiedzUsuńciekawa jestem tego systemu, bo wcześniej o nim nie słyszałam :) Zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego, nawet z blogów o nieco innej tematyce;)
OdpowiedzUsuńNigdy nie słyszałam nie jest na temat tego systemu dlatego patyku jest dla mnie bardzo ciekawy. Chętnie dowiedziałem się na ten temat czegoś jeszcze.
OdpowiedzUsuńJa nie słyszałam o tym systemie. W mojej poprzedniej firmie by sie taki przydał bo tam panowal "system spychologii"
OdpowiedzUsuńNigdy nie słyszałam o takim systemie, jednak myślę że dla wielu firm byłoby to doskonałe rozwiązanie które wpłynie na jakość pracy, a przy tym także i dochody.
OdpowiedzUsuńJestem bardzo ciekawa jak działa ten system. Nigdy wcześniej o nim nie słyszałam. Chciałabym dowiedzieć się więcej na ten temat.
OdpowiedzUsuńznajomość procesów zarządzania jest podstawą w każdym systemie jaki chcielibyśmy wprowadzić.
OdpowiedzUsuńpost inspirujący!
Uzywamy go w firmie gdzie pracuje. Bardzo przydatna rzecz !
OdpowiedzUsuńNigdy o tym systemie nie słyszałam jednak studiując administrację zahaczyliśmy trochę o zarządzanie w organizacji i faktycznie jest tam dużo elementów o którym wspomniałaś w poście, są różnorakie procesy, różne programy, które mają na celu rozwiązywanie różnych konfliktów w organizacji, ustalanie przebiegu pracy, struktury organizacyjne itp. Więc myślę, że system workflow ma sens i duże znaczenie w zarządzaniu/menagerowaniu, bardzo ważne jest rozwiązywanie problemów oraz umiejętne rozdzielanie zadań, ponieważ to na pewno wpłynie pozytywnie na jakość działania w firmie :) . Bardzo fajnie i prosto to opisałaś :)
OdpowiedzUsuńŚwietne rozwiązanie :) Dzięki za wpis :)
OdpowiedzUsuńPierwszy raz czytam o tym systemie, ale muszę przyznać że to faktycznie dobre rozwiązanie dla firm
OdpowiedzUsuńSzczerze mówiąc nie znałam tego pojęcia, dzięki za rozjaśnienie umysłu :) Jak ktoś rzuci hasło workflow to już będę wiedziała "z czym to się je". Blogi to jednak skarbnica wiedzy :)
OdpowiedzUsuńPierwsze słyszę o tym :)
OdpowiedzUsuńTo dla mnie nowość. Na podstawie tego, Jak to opisujesz, uważam,że przy prawidłowym wdrożeniu może zaowocować świetnymi wynikami😊
OdpowiedzUsuńPracuję w takim systemie :) bardzo usprawnia pracę, każda komórka ma swoje oddzielne zadania.
OdpowiedzUsuńMoj maz ostatnio zaczal prowadzic firme swojego ojca i wuja w naszym wojewodztwie, wiec opowiem mu o tym systemie.
OdpowiedzUsuńcoś podobnego przydało by mi się w domu hahaha
OdpowiedzUsuń