Wspólnie z narzeczonym jutro rozpoczynamy budowę naszego domu. Nie powiem, było to okupowane wielką bieganiną i załatwianiem wszelkiego rodzaju papierków. Czas oczekiwania na różne decyzje dłużył się w nieskończoność, ale w końcu udało się i może za rok wprowadzimy się do swojego własnego domku. Po zakupie działki kolejną decyzją jaką musieliśmy podjąć był wybór odpowiedniego projektu. Tę część mamy już za sobą i dziś chciałabym podzielić się z Wami swoim refleksjami na temat tego, czym powinniśmy się kierować przy wyborze odpowiedniego projektu.
WYBIERAMY POWIERZCHNIĘ NA JAKĄ MOŻEMY SOBIE POZWOLIĆ
Na samym początku warto określić, jaki metraż wchodzi w grę. To pomoże nam dokonać już na starcie pewnej selekcji. Podczas szukania będziemy zatem zwracać uwagę na domy, które mają tyle metrów, na ile pozwala nam działka czy budżet. Przy okazji będziemy pomijać te, które w nasze kryteria się nie wpasowują i tym samym zaoszczędzimy sporo czasu na poszukiwaniach.
WYBIERAMY RODZAJ DOMU
Musimy również określić, jaki rodzaj domu wybieramy. Czy będzie to dom parterowy, piętrowy czy z poddaszem użytkowym. Najpopularniejsze są domy z poddaszem. Ich bryła może przybrać bardzo
różnorodne kształty. Od typowych, prostych konstrukcji, przykrytych
dwuspadowym dachem, po bardziej finezyjne bryły ozdobione licznymi
detalami architektonicznymi i bazujące na nowoczesnych trendach. Jednak najprostsze w budowie są domu parterowe i na takie też najczęściej decydują się osoby starsze, by na stare lata móc w komforcie poruszać się po całym domu i nie musieć chodzić po schodach. Na stronie studioatrium.pl macie wyszczególnione różne kategorie, więc wystarczy wejść w tą, która Was interesuje.
WYBIERAMY BRYŁĘ BUDYNKU
Często spotykam się ze śmiesznymi wyborami. Oczywiście każdy inwestor ma swoją wizję i ma prawo budować w takim stylu, jaki mu odpowiada, jednak na co dzień widzę przypadek, który razi mnie, aż w oczy. Mieszkam na wsi, nie ukrywam tego. Często przechodzę koło domu, typowego pałacu z kolumnami, którego tło stanowi... stodoła i to jeszcze taka rozpadająca się. Dla mnie ten widok jest komiczny. Od zawsze podobały mi się proste bryły. Na ich korzyść przemawiają przede wszystkim koszty. Dzięki prostej konstrukcji powierzchnia przegród zewnętrznych (ściany, podłoga, dach)
jest niewielka w stosunku do kubatury oraz powierzchni budynku, co w
efekcie zmniejsza koszty budowy oraz ogrzewania w czasie
eksploatacji. Nie zaleca się również projektowanie skomplikowanych dachów. Przy ich tworzeniu nie trudno o pomyłkę, co w przyszłości (nawet niedalekiej) może skutkować różnego rodzaju przeciekami.
ORIENTACJA WZGLĘDEM STRON ŚWIATA
Kupując projekt należy określić, jak go ustawić, by w pomieszczeniach, takich jak np. salon czy kuchnia było jak najwięcej światła. Każdy projekt można kupić w odbiciu lustrzanym. Na każdym projekcie jest też sugestia autora dotycząca jego ustawienia (którą stroną budować np. od północy. Jest to bardzo istotne, a wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Pomieszczenia, które mają być najbardziej doświetlone powinny stać od strony południa. Z kolei sypialnia najlepiej jakby była umiejscowiona od strony północnej lub od wschodu. Wschód to też dobre miejsce dla tarasu i ogrodu.
Mieszkacie w domach czy mieszkaniach? A może jesteście na etapie budowy swojego domu, albo już ten etap macie za sobą?
Ja mam zbudowany dom i zazwyczaj rano jest sporo słońca w moim pokoju, a po południu w salonie :)
OdpowiedzUsuńPrzydatne wskazówki :)
OdpowiedzUsuńJa bardzo chciałabym być na etapie budowy ale na razie fundusze na to nie pozwalają, bardzo fajny poradnik stworzyłaś na pewno przydatny dla wielu osób.
OdpowiedzUsuńJa już mam wypatrzony projekt domu, ale do budowy daaaaaaleko :D Bardzo przydatny post :)
OdpowiedzUsuńJa mam nadzieję, że wkrótce będę na etapie budowy :D Bardzo istotne kwestie poruszyłaś. Trafna uwaga z tą bryłą budynku :D
OdpowiedzUsuńBudowę domu mamy już za sobą. Wybór odpowiedniego projektu był dość trudny. Ale dopiero mieszkając wychodzą mankamenty no i plusy danego projektu.
OdpowiedzUsuńBardzo przydatny i pełen cennych informacji wpis.
OdpowiedzUsuńFajny wpis. Ja marzę o kupnie mieszkania, ale to bardzo odległa przyszłość
OdpowiedzUsuńBardzo przydatne informacje :) Marzy mi się dom, ale czy marzenia się kiedyś spełnią nie wiem :)
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis, widać że to bliski Ci temat. My póki co zadowolilismy się mieszkaniem w uroczej kamienicy w centrum. Fajnie byłoby kiedyś postawić swój dom.
OdpowiedzUsuńJa mam mieszkanie, i nie zapowiada się na zmianę:)
OdpowiedzUsuńMi sie marzy duży dom z tarasem i ogródkiem :)
OdpowiedzUsuńTakie informacje są dla każdego przydatne, wkońcu większość z nas pragnie mieć swój dom stworzony od podstaw
OdpowiedzUsuńja mieszkam w domu rodziców więc na szczęście ten temat mnie nie dotyczy :D
OdpowiedzUsuńJa również mieszkam na wsi i w prostym, małym domku bez udziwnień i taki nam starczy :) Przydatne informacje Kochana, na pewno niejednemu się przydadzą przy wyborze projektu domu.
OdpowiedzUsuńNiestety w mieszkaniu, ale dom mi się marzy :). O ustawieniu względem stron świata nigdy nie pomyślałam, a ma to duży sens i spore znaczenie :)
OdpowiedzUsuńMieszkamy w domu blizniaku na dole wiec mam do dyspozycji również taras i ogród. Może metraż nie za duży ale jest przyjemnie.
OdpowiedzUsuńuwielbia przeglądać strony i katalogi z projektami domów. Po mieszkaniu przyjdzie czas na odkładanie pieniążków na dom. mam już działkę. mam nadzieję, że do emerytury zdążę coś na niej zbudować
OdpowiedzUsuńbardzo ciekawe porady Natalio i na pewno przydatne, ja poki co mam swój dom :)
OdpowiedzUsuńW sumie nie zdawałam sobie sprawy, żeby zwrócić uwagę chociażby na orientację względem strony świata, a to tak ważna sprawa! Ja mam nadzieję, że będzie mi dane zamieszkać w swoim domu ;)
OdpowiedzUsuńNa szczęście my już mamy to wszystko za sobą cieszę się z tego bardzo :)
OdpowiedzUsuńBardzo przydatne rady! :) Póki co mieszkam w bloku, ale pomału przymierzamy się do własnego domu ;)
OdpowiedzUsuńTo prawda że mało osób myśli o tym w która stronę ma być skierowany dom
OdpowiedzUsuńA potem lamentuja że maja ciemne salony.
Ja nie mam domu ale po cichu o nim marzę. Może kiedyś...
Marzy mi się własny dom, o tylu rzeczach jednak trzeba pamiętać że trochę mnie przeraża budowa :)
OdpowiedzUsuńMy wybieralismy rozmieszczenie pomieszczeń. Nic wiecej mnie nie interesowalo
OdpowiedzUsuńbardzo fajny i przydatny tekst, zapisuję go sobie by pamiętac o tych wskazówkach
OdpowiedzUsuńMieszkam w domu i w mieszkaniu (życie studenta) :-D W przyszłości zamierzam mieć własny dom, więc Twoje rady są przydatne :-)
OdpowiedzUsuńBardzo sluszna rada dotyczaca swiatla :) jest to niezmiernie wazne :)
OdpowiedzUsuńOj kiedyś będę musiała nad tym dłużej zastanowić i na pewno skorzystam z twoich rad :)
OdpowiedzUsuńJa od zawsze mieszkam w bloku, ale marzy mi się mały domek z ogrodem. Może kiedyś to marzenie się spełni 🙂 Wam życzę powodzenia w realizacji 😘
OdpowiedzUsuńbardzo przydatny tekst dla tych co chcą kupić mieszkanie :)
OdpowiedzUsuńJa dopiero co kupiłam nowe mieszkanie, ale kiedyś na pewno postawie swój dom!
OdpowiedzUsuńNa razie ten etap nadal przed nami. Super, że piszesz o tym na blogu.
OdpowiedzUsuńWarto też zwrócić uwagę na to czy mieszkanie jest ustawne ;).
OdpowiedzUsuńWedług mnie najważniejsze jest, aby dom był praktyczny i abyśmy czuli się w nim dobrze.
OdpowiedzUsuńMy mamy już alle mężowi marzy się nowy, przez nas zbudowany. Ja stawiam na funkcjonalność i metraż.
OdpowiedzUsuń