środa, 19 maja 2021

Wyprawka dla dziecka - co powinna zawierać?

Komponowanie wyprawki to nieunikniony moment, gdy spodziewamy się dziecka. Potrzeba kupić tak wiele, że lepiej zabrać się za to troszkę wcześniej. Najlepszym momentem na to uznaje się 2 trymestr ciąży lub początek 3. Dobrze też znać płeć dziecka, jeśli zależy Wam na tym, by produkty w wyprawce był pod to dobrane kolorystycznie. Nie mam jeszcze dzieci, ale nie ukrywam, że temat staje mi się bliski. Jestem już w takim wieku, że coraz częściej o tym myślę, więc nie zaszkodzi zebrać te wszystkie informacje do kupy. Wyprawka dziecięca + kocyk dla dziecka + grzechotki dla dzieci - można dostać zawrotów głowy od tych wyborów. Część produktów, które powinna zawierać dobra wyprawka trzeba kupić przed narodzinami dziecka, jednak są też takie produkty, które można kupić, gdy dziecko się urodzi. Jeżeli czujesz się zagubiona, to dobrze mieć gdzie zerknąć, by mieć ogląd na to, jak trzeba się za to zabrać i jak przygotować się na to finansowo. Zatem zapraszam na wpis o kompletowaniu wyprawki dla dziecka.

 #1 UBRANKA

W pierwszych miesiącach życia maleństwo bardzo szybko rośnie, więc nie ma potrzeby kupowania zbyt wielu ubrań, bo dziecko zbyt szybko z nich wyrasta. Na pewno przydadzą Ci się: śpioszki (4-5 szt.), pajacyki (6-7 szt.), body - najlepiej cieńsze i grubsze (6 szt.), kombinezon (jeśli dziecko urodzi się jesienią lub zimą), skarpetki (4-5 par), koszulki bez rękawów (3 szt. wystarczą), kaftaniki (3 szt.), cienkie czapki (3 szt.), spodenki lub rajstopki (2-3 pary) oraz cieplejsze bluzy czy sweterki (3 szt.). Można pomyśleć też o kurteczce dla dziecka urodzonego jesienią, a także cieplejszej czapce na zimowe spacery.

#2 PIELUCHY I PRODUKTY POMOCNE PRZY PRZEWIJANIU

Na samym początku najodpowiedniejszym wyborem będą pieluszki w najmniejszym rozmiarze dla noworodków. Niezbędny jest też przewijak, a także mokre chusteczki czy kosmetyki zapobiegające odparzeniom. Przy ich wyborze zwróć uwagę na skład. Fajną opcją jest też pojemnik na zużyte pieluchy oraz woreczki zapachowe, do których można je wkładać. Warto mieć też kilka opakowań. Po karmieniu dziecko będzie ulewać, więc przydadzą się również pieluszki tetrowe. 

#3 SEN MALUSZKA - NIEZBĘDNIK

Dzidziuś większość swojego wczesnego życia przesypia, dlatego trzeba zadbać o odpowiedni komfort snu. W pierwszej kolejności należy zakupić łóżeczko (do wyboru są też kołyski czy kosze Mojżesza). Potrzebny jest również materac, pościel i prześcieradło (najlepiej 2 komplety), kocyk (a najlepiej 2 by jeden zabierać np. na spacery i mieć go w wózku, a drugi mieć w domu), śpiworek (jeśli dziecko urodzi się jesienią lub zimą). W kontekście snu, bajerami, które mogą się przydać, choć nie są niezbędne są: miś szumiś, monitor oddechu czy elektryczna niania.


 #4 KARMIENIE - ARTYKUŁY

W tej kategorii też potrzebujemy kilku produktów. Zaliczają się do niej butelki do karmienia oraz smoczki do nich (najlepiej 3 sztuki), śliniaki (2-3 szt.), oraz smoczki (2 szt.). Można też zaopatrzyć się w podgrzewacz do pokarmu (super opcja, gdy trzeba przebudzić się na nocne karmienie butelką) oraz sterylizator do butelek.

#5 KOSMETYKI

Wspomniałam o nich przy przewijaniu, ale wiadomo, że przydadzą się one również w innych momentach, jak np. w kąpieli. Dlatego warto mieć: płyn i olejek do kąpieli, wanienkę lub popularne ostatnio wiaderko do kąpieli, ręcznik (2-3 szt.), małe nożyczki do paznokci, termometr do sprawdzania temperatury wody, aspirator do nosa lub gruszka, która pomoże pozbyć się wydzielin z nosa i ułatwi oddychanie maluszkowi, szczotka z miękkim włosiem, krem z filtrem, podkłady do przewijania oraz produkty do prania (proszek lub płyn do prania). Tak, jak wspominałam wcześniej, zwróć uwagę na składy produktów.

#6 PODRÓŻOWANIE I SPACEROWANIE

Jedną z droższych części wyprawki jest wózek głęboki. Do niego warto dokupić kilka akcesoriów, jak np. folia ochronna przed deszczem, moskitiera czy wspomniany wcześniej śpiworek. Przydaje się również torba do wózka, w której można schować wszystkie niezbędne akcesoria. Kolejną ważną sprawą jest wybór odpowiedniego fotelika samochodowego od 0 do 13 kg. Pamiętaj, że fotelik musi być umiejscowiony tyłem do kierunku jazdy. Ostatnio bardzo popularne stały się chusty oraz nosidełka do noszenia dzieci. Kiedy dziecko łaknie kontaktu z rodzicem, bardzo często jest długo noszone. Warto trochę odciążyć swoje ręce kupując takie akcesorium.

#7 INNE

Wymieniłam już tak wiele rzeczy, a to wciąż nie jest koniec. Do kategorii ogólnej chciałabym dodać termometr elektroniczny, pipetę do podawania leków, pojemnik na brudną odzież, inhalator i nawilżacz powietrza, Do tego warto zadbać o zaaranżowanie całej przestrzeni w domu/mieszkaniu. Na pewno przyda się tu odpowiednia i przede wszystkim pojemna komoda lub szafa, w której będziemy mogli trzymać wszystkie ubranka malucha. 

A Wy co jeszcze dodalibyście do listy rzeczy niezbędnych w wyprawce?

4 komentarze

  1. Pomocny post dla rodziców :)

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo przydatny wpis dla wszystkich przyszłych rodziców. myślę, że większość o czymś zapomina lub czegoś kupuje za dużo.

    OdpowiedzUsuń
  3. Do wyprawki dodałabym jeszcze mnóstwo cierpliwości, łagodności, miłości dla siebie i dziecka. Resztę zawsze można dokupić na bieżąco ;-).

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo przydatny wpis :)

    OdpowiedzUsuń

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...